نحوه بازی فال ماهجونگ یک بازی جذاب شبه رامی

نحوه بازی فال ماهجونگ یک بازی جذاب شبه رامی

نحوه بازی فال ماهجونگ

نحوه بازی فال ماهجونگ یک بازی استراتژیک اسـت کـه در چین آغاز شده اسـت. شبیه رامی اسـت، اما بـه جای ورق با کاشی بازی می شود. بـه طور کلی، شـما با 4 نفر بازی می کنید، اگر چه می توانید با 3 نفر نیز بازی کنید. هدف این اسـت کـه 4 ترکیب و یک جفت را تشکیل دهیم و فال ماهجونگ ایجاد کنیم. خواهید دید کـه انواع مختلفی از فال ماهجونگ وجوددارد، بنابر این این قوانین قطعی نیستند. همیشه باید قوانین افرادی را کـه با آن ها بازی می کنید رعایت کنید.

نحوه بازی فال ماهجونگ

قسمت 1 آموزش کاشی ها

1 -مجموعه اي از کاشی هاي‌ فال ماهجونگ را پیدا کنید. یک مجموعه از 144 کاشی تشکیل شده اسـت. شـما می توانید این مجموعه ها را بـه صورت آنلاین با قیمت هاي‌ مختلف پیدا کنید.

 

بنابر این نگران نباشید، اگر نمی خواهید نیازی بـه خرج کردن پول زیادی نخواهید داشت! همچنین باید بتوانید انها را در فروشگاه هاي‌ بازی پیدا کنید.

 

بـه خاطر داشته باشید کـه نسخه هاي‌ مختلف بازی دارای تعداد کاشی هاي‌ متفاوتی هستند. برای مثال برخی فقط 136 دارند.عده اي از ست ها بـه دلیل حک شده با دست بسیار گران هستند!

نحوه بازی فال ماهجونگ

 

نحوه بازی فال ماهجونگ

2- ابتدا کاشی هاي‌ کت و شلوار را یاد بگیرید. بازی از 3 لباس برای بخش اصلی گیم پلی استفاده می کند کـه عبارتند از: نقطه/دایره، حروف چینی و بامبو.

 

این‌ها بسیار شبیه کت و شلوارهای موجود دریک دسته کارت هستند. هر کت و شلوار دارای 4 مجموعه یکسان از 9 کاشی اسـت. در کل 108 شماره از این کاشی ها وجوددارد.

 

کاشی هاي‌ کت و شلوار دارای اعداد 1-9 خواهند بودو مانند کارت هاي‌ بازی، هر کاشی دارای مقدار متناظری از سمبل مربوطه خواهد بود.

 

بـه جز کت و شلوار شخصیت کـه دارای کاراکتر چینی برای شماره اسـت. کاشی شماره 1 برای بامبو یک پرنده اسـت کـه طبق معمولً جغد یا طاووس اسـت.

نحوه بازی فال ماهجونگ

نحوه بازی فال ماهجونگ

3- از کاشی هاي‌ افتخار مانند کاشی هاي‌ کت و شلوار استفاده کنید. کاشی هاي‌ آنر کاشی هاي‌ خاصی هستند. کاشی هاي‌ افتخار اژدهای قرمز و سبز یا 4 باد را نشان میدهند.

 

می توانید از این کاشی‌هاي‌ تقریبا شبیه بـه کاشی‌هاي‌ کت و شلوار استفاده کنید، زیرا می توانید ان‌ها را برای ایجاد «مخلوط»؛ 3 یا 4 نوع، مطابقت دهید.

 

شـما 16 کاشی بادی خواهید داشت، هر کدام 4 تا از شرق، جنوب، غرب و شمال، کـه آن ها را بـه ترتیب اجرا می کنید: بـه یاد داشته باشید “سویا رابا رشته فرنگی بخورید”. آن ها طبق معمول حرف اول کلمه را در گوشه سمت چپ بالا دارند.

 

اژدهاها طبق معمولً با حروف چینی نشان داده می شوند، اما انها همچنین بـه جای اعداد 1-9 مانند کاشی هاي‌ کت و شلوار، “C”؛ “F” یا “P/B” روی خود دارند. شـما 4 مجموعه از همان 3 کاشی را دریافت می کنید.

نحوه بازی فال ماهجونگ

4- تصمیم بگیرید کـه آیا از کاشی هاي‌ جایزه استفاده خواهید کرد یا خیر. کاشی هاي‌ جایزه فصل ها و گل ها را نشان می‌دهند. طبق معمولً این کاشی‌ها را در نسخه‌هاي‌ چینی و کره‌اي فال ماهجونگ قرار می دهید، اما نه همیشه در نسخه‌هاي‌ آمریکایی یا ژاپنی.

 

شـما نمیتوانید از این ها برای ایجاد ترکیب استفاده کنید، اما می‌توانند در پایان امتیاز بیشتری در دستان شـما داشته باشند.

 

عکسهای روی این کاشی ها بسته بـه مجموعه متفاوت اسـت. یک مجموعه ممکن اسـت دارای گل آلو، ارکیده، گل داوودی و بامبو، 1 از هر کدام باشد. سپس برای هر فصل 1 کاشی خواهد داشت. همچنین ممکن اسـت 4 کاشی خالی داشته باشید کـه میتوان از انها بـه عنوان جوکر استفاده کرد.

قسمت 2 شروع یک دور

1 -یک مجموعه تاس بیندازید تا ببینید چه کسی باد شرقی خواهد بود. The East Wind فروشنده ان بازی اسـت. هر شخصی کـه بالاترین میزان را روی 2 تاس بیاندازد بـه عنوان باد شرقی تعیین می شود.

 

باد غرب در مقابل باد شرقی اسـت، در حالی کـه باد شمالی در سمت چپ شرق و جنوب در سمت راست شرق اسـت. شخص سمت راست باد شرق، باد جنوب، اول می رود.

نحوه بازی فال ماهجونگ

2- کاشی ها را رو بـه پایین قرار دهید تا ان ها را بـه هم بزنید و بچینید. تمام کاشی ها را در وسط میز قرار دهید و آن ها را وارونه کنید. انها رابا دستان خود مخلوط کنید تا کاشی ها بـه هم بریزند. باد شرق می تواند تصمیم بگیرد کـه چه زمانی کاشی‌ها بـه اندازه کافی بـه هم ریخته شوند. 

نحوه بازی فال ماهجونگ

3- از باد شرقی 13 کاشی بـه هر نفر بخواهید. باد شرقی هر بار 1 کاشی بـه هر بازیکن میدهد. وقتی هر بازیکن 13 داشت، معامله را متوقف کنید. باقیمانده کاشی خواهید داشت. فقط آن ها را دریک گروه در وسط بگذارید، زیرا در طول بازی از انها نتیجه خواهید گرفت. کاشی ها را رو بـه روی خود ردیف کنید تا دست شـما شکل بگیرد.

 

در فال ماهجونگ سنتی، شـما یک دیوار از کاشی ها را در مقابل هر بازیکن قبل از معامله، 36 کاشی در پشته هاي‌ 2 تایی می سازید.

 

سپس تمام دیوارها را بـه هم فشار می دهید تا یک مربع شکل بگیرد. باد شرقی 2 تاس می اندازد، سپس از سمت راست تا ان نقطه در دیوار می شمارد و 2 دسته کاشی را بـه جلو هل میدهد تا در دستشان بگذارد.

 

بازیکنان بـه نوبت پشته ها را بیرون میکشند، هر بار 2 پشته تا رسیدن بـه 12 پشته. سپس شرق 2 کاشی می‌گیرد و 3 بازیکن دیگر یک کاشی را می‌گیرند.

نحوه بازی فال ماهجونگ

4- کاشی ها رابا استفاده از قانون “چارلستون” در فال ماهجونگ آمریکایی عبور دهید. این قانون یک نوع اسـت و طبق معمولً فقط در نسخه آمریکایی استفاده می شود.

 

بـه 3 قسمت تقسیم شده اسـت. شـما باید چارلستون را بار اول انجام دهید. تنها کاری کـه انجام می دهید این اسـت کـه 3 کاشی را کـه می‌خواهید دور بریزید از دست خود بردارید و بـه سمت راست بفرستید کـه بـه ان پاس اول میگویند.

 

سپس همین کار رابا فرد مقابل خود انجام می دهید «گذر دوم» و سپس برای فرد سمت چپ خود «پاس سوم». اگر همه ی موافق باشند، می توانید کل فرآیند را برای بار دوم انجام دهید، اما اگر 1 نفر گفت «نه»؛ اینکار را نمی‌کنید.

 

در پاس سوم، می توانید از یک پاس “کور” استفاده کنید، بـه این معنی کـه می توانید 1-3 کاشی را کـه بـه شـما منتقل می شود بدون این کـه بـه انها نگاه کنید، بـه نفر بعدی منتقل کنید. مطمئن شوید کـه هنوز 3 را پاس کرده اید و مقدار اضافی را از دست خود بسازید.

 

همچنین می توانید در انتها یک پاس حسن نیت انجام دهید، جایی کـه بازیکنان مقابل هر کدام توافق می کنند 1-3 کاشی رابا هم عوض کنند.

 

این اختیاری اسـت و هردو بازیکن باید در مورد پاس بـه توافق برسند و تعداد کاشی‌هایي را کـه میخواهند تعویض کنند، اعلام کنند. هر عددی کـه کمتر باشد همان شماره مورد استفاده اسـت.

قسمت 3 بازی یک دور

1- اجازه دهید باد جنوبی بکشد و یک کاشی را برای شروع دور دور بیندازید. باد جنوب می تواند کاشی را بردارد و بـه ان نگاه کند. اگر می خواهند ان را نگه دارند، باید کاشی را از دست خود دور کنند.

 

در غیر این صورت، انها می‌توانند چیزی را کـه برداشته اند دور بیندازند. هنگام برداشتن کاشی از دیوار، از نقطه‌اي کـه در زمان شکستن کاشی‌ها متوقف شده‌اید، ادامه میدهید ودر همان جهت حرکت می کنید. اگر شمع دارید، فقط هر کاشی را از روی توده بردارید.

 

برای تصمیم گیری در مورد نگه داشتن یک کاشی، بررسی کنید کـه آیا با کاشی هاي‌ موجود در دست شـما مطابقت دارد یا خیر. شـما در حال تلاش برای ایجاد ترکیب هایي هستید کـه شامل 3-از یک نوع، 4-از-یک نوع و مستقیم اسـت.

 

اگر از روش کاشی کاری دیوار استفاده کردید، شرق دارای 14 کاشی اسـت. در ان صورت، East Wind می تواند یک کاشی را برای شروع بازی دور بیندازد، کـه هر شخصی میتواند ادعا کند.

2- بـه باد جنوبی اجازه دهید کاشی را دور بیندازد و نام ان را بگوید. هر بار کـه کاشی را برمی‌دارید، یا یکی را کـه شخصی دور انداخته اسـت یا یکی از شمع قرعه‌کشی، باید کاشی را از دست خود دور بریزید.

 

کاشی را روی میز قرار دهید و سپس نام کاشی را بگویید تا دیگران بتوانند ان را ادعا کنند.کاشی هاي‌ دور ریخته شده فقط بـه وسط میز می‌روند. درصورت تمایل می توانید انها را ردیف کنید.

نحوه بازی فال ماهجونگ

نحوه بازی فال ماهجونگ

3- اگر کاشی با یکی از ترکیبات شـما مطابقت دارد، ان را بـه عنوان دور انداخته شده ادعا کنید. اگر کاشی یک پنگ را کامل می کند، بـه این معنی کـه از قبل 2 کاشی دیگر را در دست دارید، می توانید بگویید “pong” و ادعای کاشی دور ریخته شده را داشته باشید.

 

بـه همین ترتیب، اگر کاشی یک کنگ یا چاو را در دست شـما کامل کند، می توانید ان را ادعا کنید، و زمانی کـه ان را ادعا می کنید ان رابا صدای بلند بگویید.

 

سپس، باید ترکیب را نشان دهید و برای اثبات ان روی میز بگذارید. این نوع ادعا بـه ترتیب بازیکنان با یک استثنا انجام می شود: اگر کاشی بـه بازیکن اجازه میدهد فال ماهجونگ را برنده شود، انها کاشی را دریافت می کنند.

 

عده اي از تغییرات فقط بـه شـما این امکان را می‌دهند کـه سومین کاشی غذا را از شخصی کـه مستقیماً قبل از شماست تقاضای کنید.

 

اگر یک پنگ 3 کاشی روی میز بازی کرده اید، نمیتوانید کاشی چهارم را ادعا کنید، اگر چه اگر ان را از روی دیوار بکشید یا بکشید، می توانید ان را بازی کنید.

 

شـما می توانید یک بازی کامل را بدون نشان دادن هیچگونه ترکیبی از دست خود انجام دهید، کـه بـه ان “محافظه پنهان” میگویند، اما نمیتوانید هیچ کاشی دور انداخته اي را ادعا کنید. عدم نمایش melds بـه شـما امتیاز اضافی میدهد. بـه مذاب هایي کـه روی میز گذاشته می شوند “مخلوط هاي‌ آشکار” می‌گویند.

نحوه بازی فال ماهجونگ

نحوه بازی فال ماهجونگ

4- اگر کاشی دور ریختنی نمی خواهید، یک کاشی از شمع قرعه‌کشی برای بازی بردارید. اگر هیچکس ادعای کاشی دور انداخته نشود، بازیکن بعدی در سمت راست فردی کـه دور انداخته اسـت کاشی را از شمع/دیوار قرعه کشی برمی دارد.

 

هنگامی کـه یک کاشی را قفسه می کنید، هیچکس نمی‌تواند کاشی را کـه قبلاً دور انداخته شده اسـت، ادعا کند.

 

اگر کاشی را برداشته‌اید و بـه ان نگاه کرده اید، اما هنوز ان را طبقه‌بندی نکرده‌اید، هنوز کسی میتواند کاشی دور ریخته شده را ادعا کند. دراین صورت، باید کاشی را کـه برداشته‌اید، همان جایی کـه از ان آمده اسـت، قرار دهید.

نحوه بازی فال ماهجونگ

نحوه بازی فال ماهجونگ

5- بـه ترتیب بازیکنان بـه سمت راست ادامه دهید. هنگامی کـه شخصی ادعا می کند کاشی دور انداخته شده اسـت، بازی بـه سمت راست ان بازیکن می رود.

 

حتی اگر بازیکن بعدی در صف رفتن نباشد. هر زمان کـه یک کاشی دور انداخته ادعا شود، نوبت بـه ان شخص می رود و سپس بازی از او ادامه مییابد.

 

اگر عمدتاً کاشی می کشید، بازی از فردی بـه فرد دیگر می رود.

نحوه بازی فال ماهجونگ

6- یک بذله گو رابا کاشی از دست خود در نوبت خود جای گزین کنید. اگر کسی با جوکر ترکیبی ایجاد کرد و شـما کاشی جای گزین جوکر را دارید، می توانید کاشی را زمین بگذارید.

 

سپس، می توانید ادعا کنید کـه جوکر در دست شـما استفاده می شود. اینکار را در نوبت خود بعد از برداشتن و چیدن کاشی انجام می دهید.

نحوه بازی فال ماهجونگ

نحوه بازی فال ماهجونگ

7- روی تشکیل مذاب کار کنید. Melds مجموعه‌اي از کاشی‌هایي هستند کـه باهم بازی میکنید. می توانید 3 تایل مشابه «”پنگ”» یا 4 تایل مشابه «”کنگ”» بازی کنید. این کاشی ها می‌توانند کت و شلوار، کاشی هاي‌ افتخاری یا کاشی هاي‌ جایزه باشند. همچنین می توانید 3 شماره را پشت سر هم بازی کنید کـه چو نام دارد.

 

این‌ها شبیه 3-از یک نوع، 4-از یک نوع، و یک دویدن یا مستقیم در رامی هستند.در عده اي از نسخه ها فقط می توانید 1 چو در دست داشته باشید. چاوها در پایان بـه شـما امتیاز نمیدهند، اما بـه شکل‌گیری فال ماهجونگ کمک می کنند.

 

هنگامی کـه مخلوط ها را می چینید، انتهای بلند را درکنار یک دیگر قرار دهید و انها را در مقابل خود گروه بندی کنید.

 

تنها زمانی کـه یک ادغام را “بازی می کنید” زمانی اسـت کـه ادعای یک کاشی دور ریخته شده را دارید، زیرا باید ترکیب خودرا نشان دهید. در غیر این صورت، منتظر می‌مانید تا فال ماهجونگ را صدا کنید تا ترکیبات خودرا آشکار کند، دقیقاً مانند جین رامی.

نحوه بازی فال ماهجونگ

نحوه بازی فال ماهجونگ

8- با 4 ملد و یک جفت فال ماهجونگ درست کنید. عقربه فال ماهجونگ از تمام کاشی‌هاي‌ موجود در دست شـما استفاده می کند، کـه 13 اسـت، بـه اضافه 1 کـه شـما دور نمی‌اندازید.

 

شـما بـه 4 ملد نیاز دارید کـه می تواند ترکیبی از پونگ، کونگ و چاو باشد، بـه اضافه 1 جفت. هر کاشی جایزه نیز بـه شـما امتیاز می‌دهد.

 

بـه عنوان مثال، شـما ممکن اسـت 2 ادغام داشته باشید کـه 3 تا از یک نوع هستند و 1 کـه 3 اجرا می شود، بـه اضافه یک جفت.

نحوه بازی فال ماهجونگ

قسمت4 برد و گلزنی

1- وقتی 1 کاشی با فال ماهجونگ فاصله دارید، بگویید «من تماس می گیرم». این بـه سایر بازیکنان اجازه می‌دهد بدانند کـه فقط زمان محدودی برای شکست دادن شـما دارند. پس از برقراری تماس، سایر بازیکنان نیز میتوانند در نوبت خود تماس بگیرند. 

نحوه بازی فال ماهجونگ

2- هنگامی کـه مجموعه را کامل کردید، دست خودرا نشان دهید و بگویید “mahjong”. قبل از گفتن فال ماهجونگ، باید تمام ترکیبات و جفت خودرا در جای خود داشته باشید. اگر واقعا فال ماهجونگ ندارید، برای بقیه بازی محروم میشوید.

 

بازی بدون ان بازیکن ادامه می یابد، اگر دست دیسکالیف شود.

نحوه بازی فال ماهجونگ

3- امتیاز فقط دست برنده. در حالی کـه تغییرات زیادی برای نحوه ارزیابی امتیازات وجوددارد، ساده‌ترین راه این اسـت کـه فقط دست برنده را بشمارید. فال ماهجونگ در راندهای زیادی بازی می شود، بنابر این امتیازها در ان دورها جمع میشوند.

 

اگر نمی خواهید فقط دست برنده را بـه دست آورید، دست هر فرد را در اصل یکسان می کنید، اما دست فال ماهجونگ 20 امتیاز اضافی دریافت می کند. 

نحوه بازی فال ماهجونگ

نحوه بازی فال ماهجونگ

4- امتیازها را بر اساس کاشی هاي‌ موجود در دست برنده اعمال کنید. چاوها هیچ امتیازی نمیگیرند. یک پنگ درصورت آشکار شدن 2 امتیاز یا درصورت پنهان بودن 4 امتیاز دریافت می کند.

 

در حالی کـه پنگ 1 و 9؛ اژدها یا باد درصورت آشکار شدن 4 امتیاز ودر صورت پنهان شدن 8 امتیاز میگیرد. ارزش کونگ‌ها 8 «در دسترس» و 16 «مخفی» یا 16 و 32 اسـت اگر از 1 و 9؛ اژدها یا باد استفاده کنند.

 

هر گل یا فصل 4 امتیاز میگیرد، در حالی کـه یک جفت اژدها یا باد خود شـما 2 امتیاز می‌گیرد.

 

5- 4 راند 4 دستی بازی کنید. بـه طور معمول، یک بازی فال ماهجونگ از 4 دور تشکیل شده اسـت. در هر دور، شـما 4 “دست” بازی می کنید. با هر دست، شـما بازی می کنید تا زمانی کـه کسی فال ماهجونگ شود. دراین مدت، افراد معامله و حتی موقعیت هاي‌ نشستن را می چرخانید.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *